[Tutorial] Jak uruchomić GRAN TURISMO 5

• Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu: utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam.Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
  • Drogi użytkowniku po zmianch na forum twoje stare hasło do konta nie działa! Proszę zresetuj hasło za pomocą formularza odzyskiwania zapomnianego hasła, aby ponownie uzyskać dostęp do forum.

pushaty

Użytkownik
Użytkownik
Styczeń 10, 2011
292
1
16
sredniowiecze.zdrowo.info.pl

Pragnę podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami związanymi z GT5 i przedstawić tutorial opisujący całą procedurę "patchowania", kopiowania i odpalania GT5 na Waszych konsolach. Zaczynajmy więc...

Po wielu godzinach kombinowania, mordęgi i wylanych łez mogę powiedzieć z całym przekonaniem - GT5 (zarówno wersja EU jak US) działa bez żadnych problemów! Pod warunkiem, że wiesz w jaki sposób do tego zmusić. Brak jakichkolwiek freez'ów, zwisów, ogólnie - bez problemów!

Jeżeli masz problem z uruchomieniem licencji (98% przypadków) lub jakiegokolwiek innego trybu gry, zwykły fix jest wszystkim czego potrzebujesz! Jaki to fix zapytasz ?

URUCHOM GRĘ W TRYBIE "PATCH".
Nazwa może się różnić w zależności od tego, jakiego managera używasz do odpalania kopii zapasowych.

Tak, to takie proste.

Jeżeli po zastosowaniu się do powyższej uwagi nadal nie możesz uruchomić GT5 - poniżej zamieszczam podsumowanie wielu instrukcji na jakie natknąłem się przeglądając pewne znane zagraniczne forum zajmujące się konsolami Sony.

UWAGA!
PL3 payload (KaKaRoTo) nie działa prawidłowo z "PATCHED MODE"! Nie pytajcie dlaczego - zwyczajnie nie działa. Jeżeli chcecie uruchomić GT5, a co za tym idzie upragniony tryb licencji - musicie użyć Hermesa v4B. Jeżeli używacie PL3 = NIE POMOGĘ WAM!. Koniec akapitu.

------------------------
Wstęp

= Punkt 1 =

GORĄCO polecam Wam zainstalowanie manager'a Gaia (do pobrania STĄD) lub MultiMAN (TUTAJ). Dlaczego akurat te dwa? Ano, dlatego, że posiadają tryb PATCH i sam osobiście używam Gaia Manager'a do uruchamiania GT5. Myślę, że taki argument powinien Wam wystarczyć.

Podsumowując pierwszy akapit, jeżeli masz problemy z GT5 i:
a) używasz PL3
b) nie chcesz/nie lubisz używać Gaia Manager
c) nie potrafisz/nie chce ci się przeczytać podstawowych instrukcji

NIE POMOGĘ CI! Kropka.

= Punkt 2 =

Jeżeli twój Jailbreak posiada tzw. spoof (np. Hermes v4B-PSN, dzięki któremu wersja oprogramowania konsoli zostaje podmieniona na 3.50 lub 3.55) NIE MUSISZ edytować pliku param.sfo >3.41 (na moim przykładzie - posiadam PS3Break v1.6 ze spoof'em 3.50 i NIE edytowałem pliku param.sfo nawet pomimo pytania ze strony Gaia Manager, odpowiedziałem "NIE" - gram bez żadnych problemów) . Jeżeli natomiast nie posiada spoof'a (wersja oprogramowania wyświetla się jako 3.41), MUSISZ zmodyfikować param.sfo.

Nie próbuj modyfikować pliku param.sfo za pomocą notatnika. Zniszczysz w ten sposób strukturę pliku. Użyj do tego programu PS3 SFO Editor lub (najprościej) pozwól, aby Gaia Manager zrobił to za Ciebie.

= Punkt 3 =

NIE PRÓBUJ dzielić plików GT5, przerzucać na external, a później scalać na konsoli, np. w MultiMAN-ie, gdyż nie będziesz mógł uruchomić gry. Nie ważne co czytałeś, gdzie i od kogo słyszałeś. ZARÓWNO GT5 JAK I WIELE INNYCH GIER - NIE DZIAŁAJĄ PO OPERACJI SPLIT/MERGE!!

= Punkt 4 =

Jeżeli, na obecną chwilę, masz problem z uruchamianiem GT5 (tzw. black screen lub zwis podczas ładowania licencji) i jesteś pewien, że używasz jailbreak'a z Hermes'em v4b, wtedy jest tylko jedyna rzecz jaką mogę zasugerować - USUŃ WSZYSTKIE DANE GT5. Dotyczy to zarówno danych gry jak i ewentualnych save'ów. Również za pomocą połączenia FTP:

- usuń folder gry z katalogu GAMES (lub GAMEZ/BDRIPS w zależności jakiego folderu używasz)
- usuń folder "dev_hdd0\game\<ID twojej wersji GT5>"

Zacznij od zera. Uruchom Gaia Manager, uruchom MEM PATCH, prześlij pliki przez FTP lub zgraj z oryginalnej płyty (ZAWSZE w trybie PATCH). Następnie, zanim jeszcze spróbujesz uruchomić grę, zainstaluj i uruchom pkg PL3_Fix permissions -> Multiupload.com. Po instalacji pojawi się nowa ikonka w XBM > Games o nazwie "Fix Permissions". Uruchom program, poczekaj chwilę (w tym czasie dioda HDD będzie migała jak szalona przez około 30-60 sekund). Po zakończeniu pracy konsola uruchomi się ponownie. Dopiero wtedy spróbuj uruchomić grę.
---------------------------

= Instrukcja =

Gran Turismo 5 ver1.00
US EBOOT.bin: TUTAJ
EUR EBOOT.bin: TUTAJ
Instalacja GT5 na przykładzie wersji US - BCUS98114 przez FTP:

1. Wyczyść wszystkie dane GT5 z konsoli (patrz wyżej > Punkt 4)
2. Odpal Gaia Manager i wciśnij L1 (Mem Patch) oraz R1 (FTP Server)
3. Połącz PS3 z PC (kabel ethernet CROSSOVER, tzw. "skrosowany"; odradzam WiFi ze względu na ograniczenie prędkości transferu)
4. Przetransferuj grę (folder) na PS3 (w trybie MEM PATCH !!) włącznie z podmienionym już plikiem EBOOT.bin !
5. Po zakończeniu transferu, jeżeli gry nie widać w menu, naciśnij L1 aby wyjść z Mem Patch i ponownie wciśnij L1 (lista gier zostanie odświeżona)
6. Włóż dowolną oryginalną grę do napędu konsoli
7. Zamontuj grę w managerze
8. Uruchom z ikony BDVD
W przypadku, gdy gra po przetransferowaniu do PS3 nie pojawia się na liście gier w Gaia Manager - wróć do punktu 4 i przeczytaj część dotyczącą aplikacji PL3_Fix Permissions. Jeżeli nie wiesz do jakiego folderu przerzucić grę, doświadczenia nabierzesz za pomocą GOOGLE.PL.

Jeżeli podczas próby uruchomienia GT5 otrzymujesz komunikat "An error occurred during the start operation (80010019)" , zrób co następuje:
1. Wyłącz PS3 i odetnij zasilanie
2. Wyjmij swojego Jailbreak'a z portu USB
3. Włącz konsolę (bez jailbreak'a)
4. Włóż dowolną grę do napędu
5. Uruchom ją
6. Wyłącz konsolę
7. Ponów próbę uruchomienia GT5 za pomocą Gaia Manager (pamiętaj o trybie "MEM PATCH" !!!)

Ciesz się grą!

WAŻNE!

NIE AKTUALIZUJ GRY DO WERSJI 1.05!. Jeżeli poprosi Cię o aktualizację, po prostu odmów (naciśnij "O"). Jeżeli zaktualizujesz grę, nadpiszesz spatchowany EBOOT.bin oryginalnym plikiem z wersji 1.05!

--------------------------------------------------------------
Podsumowując, poniżej znajdziecie skrócone How-to.

1. Uruchom Gaia Manager, włącz MEM PATCH
2. Przetransferuj GT5 z PC do PS3 LUB zrób backup z oryginalnej płyty BD. Podmień plik EBOOT.bin na zhackowany
3. Graj (w trybie PATCH! - nie przestanę tego powtarzać)

Jeżeli, po przeczytaniu CAŁOŚCI powyższych instrukcji, nadal nie możesz uruchomić GT5, oznacza to, że ROBISZ COŚ NIE TAK! Proste.

Być może:
Płyta z grą jest zanieczyszczona, przez co kopiuje błędnie pliki ?
Napęd Blu-Ray jest uszkodzony, laser zanieczyszczony ?
Wersja gry ściągnięta przez Ciebie posiada jakieś uszkodzone pliki ?
Wystąpił błąd podczas transferu FTP ?
Nie podmieniłeś pliku EBOOT.bin ?
Pobierasz aktualizację 1.05 ?
Próbujesz podzielić i scalić 12GB plik GT.VOL ?
Próbujesz uruchomić grę z externala ?
Twój wewnętrzny HDD jest uszkodzony ?
Twoja konsola jest uszkodzona ?
Nie używasz Hermesa v4b ?
Uruchamiasz grę bez włączonego trybu MEM PATCH ?
Nie uruchomiłeś programu PL3_Fix Permissions ?
Używasz innego managera niż Gaia lub MultiMAN ?
----------------------------------------------------

Wszelkie pytania dotyczące tego instruktażu proszę zamieszczać w tym temacie. Zanim zadasz jakiekolwiek pytanie PRZECZYTAJ CAŁY POWYŻSZY TUTORIAL od początku do końca!

Dziękuję za uwagę i życzę powodzenia! <ps3>

Ostatnia edycja:

Doberman

Użytkownik
Użytkownik
Wrzesień 9, 2010
110
0
16
= Punkt 3 =

NIE PRÓBUJ dzielić plików GT5, przerzucać na external, a później scalać na konsoli, np. w MultiMAN-ie, gdyż nie będziesz mógł uruchomić gry. Nie ważne co czytałeś, gdzie i od kogo słyszałeś. ZARÓWNO GT5 JAK I WIELE INNYCH GIER - NIE DZIAŁAJĄ PO OPERACJI SPLIT/MERGE!!
<ps3>
Tak się składa,że wrzuciłem na dysk zewnętrzny i scalałem pliki nmultimanem.
Moim problem było to,że nie za każdym razem brałem tryb PATCH i dlatego gt5 miało zwis w licenzjach.

pushaty

Użytkownik
Użytkownik
Styczeń 10, 2011
292
1
16
Tak się składa,że wrzuciłem na dysk zewnętrzny i scalałem pliki nmultimanem.
Moim problem było to,że nie za każdym razem brałem tryb PATCH i dlatego gt5 miało zwis w licenzjach.
Cieszę się, że Ci się udało. Celowo umieściłem taką, a nie inną informację w instrukcji. Słyszałem różne wersje - jednym się udało, innym nie. Lepiej oszczędzić sobie i innym nerwów wykluczając z góry niektóre opcje. Tak, czy inaczej, dzięki za informację.

Ja jednak będe go uruchamiał z płyty
Chyba nie rozumiem. Chodzi Ci o dump z oryginalnej płyty? Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że GT5 nie uruchomi się bezpośrednio z oryginalnego BDVD jeżeli masz PS3 w wersji 3.41?

Ostatnia edycja:

thenat17

Użytkownik
Użytkownik
Grudzień 22, 2010
217
0
16
www.ps3-hack.com.pl
nie ma sprawy dobreman, najpierw go wypakuj ten patch .pkg programem psp/ps3 decrypterem, potem zmodyfikuj eboot.bin pod np. soft 3.41 lub CFW 3.55 , zapisz i teraz zlacz to w plik .pkg a potem jeszcze podpisz kluczem :p
łatwo to się gada -_- !!!

replacer

Użytkownik
Użytkownik
Październik 13, 2010
50
1
6
Mogę się dopisać jako kolejny użytkownik, który dzielił plik GT.VOL i nie ma problemów. Na chwilę obecną ukończone mam 55% gry i nie napotkałem najmniejszych oznak złego działania, żadnego zawieszania się, nic. Wszystko działa jak trzeba. Plik dzielony programem ComgenieAwesomeFileSplitter i łączony na konsoli ComgenieAwesomeFileManager.

silvver

Użytkownik
Użytkownik
Listopad 21, 2010
623
0
16
To jest najnowszy PATCH do GT5?
pisze przecież, że to tylko eboot.bin do wersji 1.00 :)

A co do GT5, to podmieniłem eboota na komputerze, zastosowałem program PS3Splitter do skopiowania na dysk zewnętrzny, następnie multimanem w patch mode skopiowałem grę na internala, potem włożyłem oryginąlną płytę BD z grą (FFXIII), załadowałem multimanem GT5 (też w patched mode) i GT5 działa. Multiman za każdym razem czy zmodyfikować param.sfo, odpowiadam negatywnie i gra śmiga.
A dongla, to mam PS3Break z fw 1.7

Ostatnia edycja:

damek25

Użytkownik
Użytkownik
Listopad 29, 2010
26
0
1
Mimo, że tutorial bardzo dobry i dzięki niemu uruchomiłem GT5 to jednak "pan" pushaty skopiował go prawie w całości (tłumacząc po drodze) stąd:
Kod:
http://psx-scene.com/forums/f187/%3Dgran-turismo-5-collected-info-fixes%3D-74506/
Nie wiem czy tamten post też nie jest kopią innego (chociaż nie wygląda na to), ale na pewno był napisany 04.01.2011. Dobrze byłoby podać źródło informacji zamiast chełpić się włożoną w niego pracą. A "świeżak" już jest modem ;/ Pozdrawiam i co złego to nie ja ;p

pushaty

Użytkownik
Użytkownik
Styczeń 10, 2011
292
1
16
Oczywiście, że powyższa praca jest zapożyczona, co jasno napisałem na wstępie. Jasny i klarowny przekład na PL, natomiast, sam się nie zrobił. A "świeżak" był już modem, jak takie cwaniaki jak Ty na kupę mówili papu. Za to Ty kolego, widzę, że ostro zamieszałeś od listopada 2010. Pozdrawiam. Zło to ja.

Ostatnia edycja:

liroy_ek

Użytkownik
Użytkownik
Październik 26, 2010
225
0
16
Mimo, że tutorial bardzo dobry i dzięki niemu uruchomiłem GT5 to jednak "pan" pushaty skopiował go prawie w całości (tłumacząc po drodze) stąd:
Kod:
http://psx-scene.com/forums/f187/%3Dgran-turismo-5-collected-info-fixes%3D-74506/
Nie wiem czy tamten post też nie jest kopią innego (chociaż nie wygląda na to), ale na pewno był napisany 04.01.2011. Dobrze byłoby podać źródło informacji zamiast chełpić się włożoną w niego pracą. A "świeżak" już jest modem ;/ Pozdrawiam i co złego to nie ja ;p
człowieku jakbyś wiedział ile wiary nie potrafi szukać po zagranicznych forum bądź nie znają języka... Więc kolega pushaty przetłumaczył na polski język żeby inni użytkownicy tez mogli z tego skorzystać -.- ogarnij sie ...